Német nemzetiségi képzés

A városban elsőként, szülői kérésnek eleget téve, iskolánkban indult meg a német nemzetiségi nyelvoktatás 1978-ban.

Tanulóink egyre nagyobb hányada vesz részt a nemzetiségi nyelvoktató képzésben, azaz tanul német nemzetiségi nyelvet heti öt, német nemzetiségi hon- és népismeretet heti egy tanórában. Emellett szakköri formában is bővíthetik ismereteiket. A gyerekek életkorát, egyéni szükségleteit figyelembe véve tervezzük meg a mai kor elvárásainak megfelelő foglalkozásokat, tanórán kívüli programokat, megmérettetésekre való felkészülést.

Diákjaink évről évre kiemelkedő eredményeket érnek el a német tanulmányi, valamint vers- és prózamondó versenyeken; iskolai, városi, járási, megyei, ill. országos szinten is.

1990 óta a gyerekek tudásukat németországi diákcsere keretében is tökéletesíthetik.

A 2016/17. tanévben iskolánk a DSD I nemzetközi nyelvvizsga hivatalos vizsgahelye lett. Tanulóink helyben adhatnak számot tudásukról és szerezhetik meg az alapfokú nyelvvizsgát. Felkészülésüket szakkör is segíti.

A hagyományápolás fontos szerepet játszik iskolánk életében. A nyolcvanas évek óta működtetünk nemzetiségi tánccsoportokat, amelyek rendszeres szereplői az iskolai és városi rendezvényeknek, gyermektánc találkozóknak. Nemzetiségi kirándulások alkalmával sváb falvakat keresünk fel, tanulóink ismerkednek a hagyományos életmóddal, mesterségekkel. A komlói Német Klub rendezvényein a magyarországi németek kultúrájával kapcsolatos előadásokat hallgathatnak, hagyományos sváb ételeket kóstolhatnak. A Márton-napról lampionos felvonulással, táncházzal, rajzversennyel, vagy bállal emlékezünk meg.

Az iskolában, ill. a tagozaton folyó szakmai munkát mind a város, mind a német nemzetiségi önkormányzat kitüntetéssel is elismerte. 2013-ban „Komló Németségéért”, 2015-ben „Komló Város Nemzetközi Kapcsolatainak Fejlesztéséért” kitüntetésben részesültünk.

Diákcsere

Nemzetiségi képzésünknek 1990 óta szerves része a németországi diákcsere. Hetedik-nyolcadik évfolyamos tanulóink 10 napot töltenek a németországi Neckartenzlingenben. Az ottani iskolaközpontban tanuló diákok családjai látják őket vendégül. Belekóstolhatnak egy német család életébe, a Gymnasium és a Realschule tanóráin vesznek részt, kirándulásokon ismerkednek Baden-Württemberg tartomány nevezetességeivel. Tavasszal a partnerek Komlón folytatják egymás és egymás kultúrájának a megismerést.

Nemzetközi német nyelvvizsga

Nyelvvizsga

Iskolánkban a 2016/2017. tanévtől kezdve a diákoknak lehetőségük van a német nyelvi diploma (Deutsches Sprachdiplom) megszerzésére: nyolcadikosaink jelentkezhetnek a DSD I nyelvvizsgára.

A diploma az eredménytől függően A2 vagy B1 (alapfok) szintű nyelvvizsgának felel meg. Igazolja, hogy tulajdonosa rendelkezik olyan szintű nyelvtudással, amely elegendő a németországi felsőoktatási előkészítő tanfolyamok megkezdéséhez.

A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll.

Az írásbeli vizsgarészt világszerte minden érintett iskolában ugyanazon a napon tartják, március elején. A feladatsorok értékelése központilag, Németországban történik.

A szóbeli vizsgát minden tanuló saját iskolájában1 teheti le, az értékelés is helyben zajlik. A kéttagú vizsgabizottság egyik tagját központilag jelölik ki, a másik tag a tanuló némettanára.

A diplomák, tanúsítványok szeptemberig érkeznek meg Németországból.

1 Amennyiben van legalább 10 jelentkező az adott iskolából. Ha kevesebben jelentkeztek, előfordulhat, hogy egy közeli iskolában kerül sor a vizsgákra.

Alapítványunk

Az alapítvány neve: „KENDERFÖLDI NÉMET NEMZETISÉGI OKTATÁSÉRT” Alapítvány
Adószáma: 18303975-1-02
Bankszámlaszáma: 10404302-43001059-00000000
Az alapítvány székhelye: 7300 Komló, Gagarin u. 4.

Az alapítvány céljai

• az iskolai német nyelvoktatás személyi és tárgyi feltételeinek javítása (technikai eszközök, szakmai segédanyagok beszerzése, stb.)
  • a végzős, nyelvoktatásban résztvevő tanulók nyelvvizsgára történő felkészítésének, a nyelvvizsga díjának támogatása.
  • a német nemzetiségi táncszakkör támogatása.
  • hozzájárulás a németországi partnerkapcsolattal kapcsolatos kiadásokhoz.
  • a tehetséges tanulók nyári nyelvi táborozásának támogatása.
  • az eredményes tanulók jutalmazása.
  • minden, a nyelvoktatást segítő iskolai program támogatása.

Az alapítvány számlájára beérkező összegek felhasználásáról (amennyiben a felajánló nem rendelkezett róla) az alapítvány kuratóriuma dönt.

Várjuk jelenlegi és volt tanítványaink hozzátartozói, volt „kenderföldisek“, ismerősök, és minden céljainkkal egyetértő személy és cég támogató hozzájárulását.

Ezúton is köszönjük az eddigi felajánlásokat.

Cím

7300 Komló, Gagarin u. 4.